Het Britse MLR Porsche: Wat maakt hun "builds" anders?
Inleiding: Zoals velen inmiddels wel weten werken wij van Vierenzestig.nl samen met onze vrienden van Design911. En door deze samenwerking publiceren wij graag artikelen van Design911 waarvan wij denken dat, net als wij zelf ook onze lezers/volgers/vrienden er enthousiast van worden. Dit keer gaat deze bijdrage over MLR Porsche uit het Verenigd Koninkrijk.
MLR Porsche is niet de bekendste naam op dit gebied, en dat voelt bewust zo. Het is een soort werkplaats waar je meestal over hoort via eigenaren, in plaats van advertenties - vaak nadat je hebt gevraagd wie een bepaalde auto heeft gebouwd, of waarom die anders aanvoelt op de weg. Breng je er wat tijd door, dan wordt snel duidelijk dat er niets wordt overhaast. Auto’s gaan niet door het proces om simpelweg aantallen te halen. Sommigen blijven weken, anderen maanden, en dat betekent meestal dat er beslissingen worden genomen waarvoor geen duidelijke of eenvoudige antwoorden bestaan.
MLR is een familiebedrijf en Porsche-specialist gevestigd in het Verenigd Koninkrijk. Maar de auto’s die de werkplaats verlaten blijven zelden lang lokaal. Europa, de Verenigde Staten, Singapore - ze duiken overal op. Dat gebeurt niet toevallig. Het gebeurt wanneer eigenaren vertrouwen hebben in de mensen die het werk uitvoeren en die bereidt zijn de controle voor de lange termijn uit handen te geven.
Porsche is niet één van de merken waar MLR aan werkt. Het is het enige merk.

Een achtergrond gebouwd rond auto’s
MLR begon niet met een strak uitgewerkt businessplan. Het groeide vanuit een vroege betrokkenheid bij Porsche-weekenden op evenementen, tijd in werkplaatsen, trackdays en de minder glamoureuze taken die horen bij het leren begrijpen hoe auto’s werkelijk functioneren. Zo’n achtergrond laat sporen na. Je leert snel wat belangrijk is en wat niet, en ontwikkelt een gevoel voor hoe deze auto’s horen aan te voelen, in plaats van hoe ze eruit horen te zien.
Vanaf het begin werd besloten zich volledig op Porsche te richten. Niet omdat andere merken geen aantrekkingskracht hebben, maar omdat Porsche op zichzelf al genoeg diepgang biedt. Luchtgekoeld en watergekoeld, straatauto’s en circuitauto’s, instapmodellen en high-end varianten - er is meer dan genoeg variatie als je bereid bent ze echt goed te leren kennen.

Het dagelijkse werk bij MLR
Aan de oppervlakte lijkt MLR een drukke Porsche-servicewerkplaats. Auto’s komen dagelijks binnen voor onderhoud, diagnose, onderstelwerkzaamheden, remupgrades en regulier servicewerk. Dat werk houdt de werkplaats draaiende en is altijd zo geweest.
Wat minder zichtbaar is, is hoeveel specialistisch werk intern wordt uitgevoerd. Motoren worden ter plaatse opgebouwd. Versnellingsbakken worden daar eveneens gereviseerd. Fabricage, interieurwerk, carrosserie en lakwerk. Het gebeurt allemaal onder hetzelfde dak.
Die opzet ontstond niet van de ene op de andere dag. In het begin werd meer werk uitbesteed, zoals bij veel specialisten. Na verloop van tijd werd duidelijk dat afhankelijkheid van externe partijen vaak vertragingen of wisselende kwaliteitsniveaus veroorzaakte. Meer processen intern uitvoeren ging niet om schaal of groei, maar om controle.

Maatwerk "builds" zonder overbodige opsmuk
De maatwerkprojecten van MLR vallen voor veel mensen het eerst op, maar ze worden niet gebouwd om trends te volgen of online aandacht te trekken. Er is hier weinig dat puur voor visuele impact bestaat.
Een project dat vaak ter sprake komt is een ingrijpend aangepaste 987 Cayman. Deze combineert onderdelen uit meerdere Porsche-modellen, waaronder een front geïnspireerd op de 997 GT3, uitgebreide remupgrades en een volledig opgebouwde 3,7-liter motor met lichtgewicht interne componenten. Binnenin worden onderdelen gekozen op basis van pasvorm en functionaliteit, niet vanwege nieuwigheid.
Het resultaat voelt samenhangend in plaats van experimenteel. Alles oogt en rijdt alsof het er altijd heeft gehoord.

Waarom de 996 steeds terugkomt
De 911 van de 996-generatie is een platform waar MLR regelmatig naar terugkeert - niet omdat het modieus is, maar omdat het praktisch is. Het is lichter dan de opvolgers, eenvoudiger op cruciale punten en toch modern genoeg om zonder voortdurende compromissen te gebruiken.
Er rust ook minder druk op de 996. Eigenaren zijn eerder bereid veranderingen door te voeren en de auto’s daadwerkelijk te gebruiken zodra ze klaar zijn. Dat beïnvloedt hoe een project zich ontwikkelt.
De meeste 996-projecten bij MLR beginnen volledig gestript tot op de carrosserie. Auto’s worden chemisch gereinigd, e-coated en opnieuw gelast voordat ze van binnen en buiten worden gespoten. Motoren en versnellingsbakken worden intern opgebouwd. Cilinderinhoud vergroten komt vaak voor, maar betrouwbaarheid blijft de prioriteit. Het doel zijn geen spectaculaire cijfers, maar bruikbaarheid.
De uiteindelijke auto’s zijn niet subtiel, maar voelen ook niet geforceerd. Ze kloppen op de weg - en dat is uiteindelijk wat telt.
Verschillende benaderingen voor verschillende eigenaren
In plaats van één vaste formule te volgen, werkt MLR met enkele brede bouwfilosofieën.
ST-stijl "builds" zijn gericht op langeafstandsgebruik. Waarbij lichtgewicht constructie wordt gecombineerd met doordachte interieurkeuzes.
Club Sport-"builds" zijn meer gefocust op de racerij. Rolkooien, kuipstoelen en minder concessies aan comfort. Eerlijke auto’s, gebouwd met een duidelijk doel.
Carrera RS-stijl" builds" gaan nog verder. Deze beginnen vaak als vierwielaangedreven auto’s voordat ze worden omgebouwd naar achterwielaandrijving, gecombineerd met RS-geïnspireerde ophanging en koelupgrades. In veel opzichten vertegenwoordigen ze de auto’s die Porsche nooit officieel heeft gebouwd.

Onderdelen, beschikbaarheid en Design911
De beschikbaarheid van onderdelen speelt een grotere rol in bouwkwaliteit dan veel mensen beseffen. Vertragingen vertragen niet alleen projecten, maar dwingen ook tot compromissen.
MLR werkt nauw samen met Design911, een gespecialiseerde Porsche-onderdelenleverancier die bekendstaat om voorraad die niet altijd via officiële dealers verkrijgbaar is. Dat omvat zowel OEM-onderdelen als performance-componenten die worden gebruikt voor onderhoud en "builds".
Snelle toegang tot de juiste onderdelen vermindert stilstand en helpt projecten volgens planning te laten verlopen. In een werkplaats waar auto’s op dit niveau worden gebouwd, is die betrouwbaarheid essentieel.
Luchtgekoeld en watergekoeld, zonder discussie
MLR werkt zowel aan luchtgekoelde als aan watergekoelde Porsches, inclusief builds gebaseerd op de 964 en 993. Er wordt geen sterke voorkeur uitgesproken.
Luchtgekoelde auto’s hebben een duidelijke aantrekkingskracht, maar brengen ook hogere instapkosten en duurder onderhoud met zich mee. Watergekoelde modellen, met name de 996, bieden meer flexibiliteit en zijn vaak praktischer in dagelijks gebruik.
Meestal komt de keuze neer op hoe de eigenaar de auto wil gebruiken.
Auto’s die worden gebruikt
Een duidelijke graadmeter voor bouwkwaliteit is kilometerstand. Auto’s gebouwd door MLR maken er meestal veel.
Sommigen blijven in het Verenigd Koninkrijk. Anderen worden geëxporteerd. In veel gevallen blijft MLR de auto’s ook na aflevering onderhouden, waarbij ze naar het buitenland reizen voor onderhoud en updates. Die voortdurende betrokkenheid zegt veel over hoe deze auto’s bedoeld zijn om gebruikt te worden.
Vooruitkijken
MLR plant momenteel een verhuizing naar een groter, speciaal ontworpen faciliteit. Het doel is niet om te veranderen wat ze doen, maar om het beter te ondersteunen. De auto’s die de werkplaats verlaten zijn door de jaren heen geëvolueerd. De ruimte waarin ze worden gebouwd is de volgende stap.
Meer informatie is beschikbaar op http://mlrporsche.com/Porsche-onderdelen gebruikt bij onderhoud en "builds" zijn te vinden op https://www.design911.co.uk/